Sağlıklı güzelleşmek ve doğallığınız için varız...

Çalışma saatleri: : Hafta içi ve Cumartesi 09:00 - 19:00
  Telefon : : 0242 316 21 41 / 0544 316 21 41

Ciltteki çatlak izleri nasıl geçer?

Ciltteki çatlak izleri nasıl geçer?

Ciltteki çatlak izleri nasıl geçer? Cilt çatlakları, hemen her kadının bazen de erkeklerin yaşadığı bir cilt sorunu. Çatlaklar en çok bacak, kalça ve göğüslerde meydana geliyor.

Ciltteki çatlak izleri nasıl geçer? Estetik açıdan tedavi başarısı en yüksek olan uygulamalardan biridir. Bununla birlikte yapılan tedavilerle çatlaklar daha az görünür hale getirilir. Birkaç tedavinin birlikte uygulanması başarıyı artırır. Genellikle çatlağın yüzde 30-40 seviyelerde tedavi edilmesi, yüzde 50-60 oranında da az görünür hale getirilmesi hedeflenmektedir.

Vücuttaki çatlak izleri nasıl oluşur?

Cilt Epidermis, dermis ve hipodermis olmak üzere üç katmandan oluşur. Dermis, cildin temel yapısını oluşturan lifleri bulunduran süngersi bir yapıdır. Demet şeklindeki kollajen lifleri, cildin dayanıklılığını, diriliğini ve yapısal bütünlüğünü sağlar. Daha ince olan elastin lifleri, kollajen lifleriyle birlikte gerçek bir ağ oluşturur. Tüm bu yapılar cildin elastikiyetini sağlarlar. Eğer kollajen ağları düzensizleşir ve elastik lifler koparsa, cildi sıkılaştıran tüm yapı yıkılır. Cilt, üzerinde yaraya benzer çizgili bir yapı olan çatlaklar oluşur.

Çatlaklar hangi bölgelerde görülür? Nedenleri nelerdir?

En çok, karın, kalça, baldır, göğüsler ve bel bölgesinde görülür. Ergenlik döneminde hızlı büyüme, aşırı kilo alıp verme ve hamilelik en önemli nedenlerdendir. Hormonal değişiklikler, cildin esnekliğinin az olması çatlak oluşumunu artırır.

Çatlaklar neden hamilelerde ve kilo alıp verenlerde aynı değil?

Bunun nedeni her kadının, cilt elastikiyetini oluşturan lif yapısının farklılığındandır. Örneğin, kuru ve çok açık renkli ciltler daha yatkındır.

Çatlaklar nasıl tedavi edilir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Kullanılan tedavilerde temel yaklaşım cildin hasarlandırılmasıdır. Daha sonra dokunun sağlıklı iyileşmesi sağlanarak izler daha az görünür hale getirilir. İçeriden de iğne ve lazer, radyofrekans uyarılarıyla kollejen artışı sağlanır. Ayrıca kollejen aşısı yapılarak da desteklenir.

Tedavi kaç seanstır?

Tedavinin şekline göre haftada bir ya da 15 günde bir uygulanır. Minimum 4-6 seans, maksimum 10-12 seansa kadar çıkılabilir.

Dermapen ile terapi

‘Dermis’ denilen tabakanın yırtılması ile oluşan çatlaklar azalabilir ancak tamamen yok olmaz. Çatlaklar ergenlik, hamilelik, kas geliştirme gibi nedenlere bağlı ortaya çıkabilir. Tıpta striae atrophicae, vergetures, stria distansae, stria kutis distansae, stria gravidarum ( gebeliğin neden olduğu durumlarda), lineae atrophicae, linea albicante olarak adlandırılır. Dermapen tedavisi fiziksel olarak rahatsızlık veren ve pek de hoş olmayan bu kötü görüntüyü tedavi etmek amacıyla kullanılabilir. Dermapen tedavisi sayesinde cilt altında kollajen ve elastin üretmek için fibroblast uyarımını sağlanır. bu sayede pürüzsüz, renk tonu eşitlenmiş bir cilt ortaya çıkar.

Çatlak tedavisinde Mezoterapi

Çatlak tedavisinde kullanılan bir diğer tedavi yöntemi mezoterapi uygulamasıdır. Mezoterapi uygulaması, kokteyl şeklinde sorunlu bölgelerde derinin altına özel mezoterapi iğneleri ile uygulanır. Çatlakların görünümü azalır, küçülür ancak tamamen ortadan kaybolmaz. Mezoterapi ile çatlaklarda belli bir seviyede azalma ve düzelme elde edilebilir.

Dermabrazyon nedir? Nasıl uygulanır?

Sanki zımparalanarak soyulur

Deri yüzeyindeki pürüzlü görünümü azaltmak için uygulanan bir yöntemdir. Yara izi, akne izi gibi deri yüzeyinde oluşan görünüm bir nevi zımparalanarak soyulur. Soyma işleminin yapıldığı bölge iyileştikten sonra, cilt kendini yeniler ve daha düzgün, pürüzsüz, taze, bir cilt ortaya çıkar.

Dermabrazyon hangi bölgelerde kullanılır?

Cilt kırışıklıklarında, sivilce, yara, yanık ve ameliyat izlerini ortadan kaldırılmasında,

Yüz ve vücuttaki (göğüs bölgesi, el vs.) lekelerin tedavisinde,

Kaç seans uygulanır?

Uygulama 20- 30 dakika süren seanslar şeklinde yapılır. Seanslar birer hafta aralıklarla tekrarlanır; etkin bir sonuç elde etmek için yaranın veya izin durumuna göre 4-6 seanslık bir tedavi programı önerilir.

Dermabrazyonun cilde etkisi nedir? Yan etkileri nelerdir?

Cilt soyulmanın etkisi ile alttaki sağlıklı deri ortaya çıkarılır. İyileştikçe izler azalır, daha düzgün ve sağlıklı bir cilt ortaya çıkar.

2 Yorum
  1. Pingback: Cilt lekeleri hakkında ne biliyorsunuz? - Dr. Figen Sayın Yıldıran

  2. Pingback: Yorgunluğun çözüm ortağı!.. - Dr. Figen Sayın Yıldıran

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yardıma ihtiyacınız var mı?