Sağlıklı güzelleşmek ve doğallığınız için varız...

Çalışma saatleri: : Hafta içi ve Cumartesi 09:00 - 19:00
  Telefon : : 0242 316 21 41 / 0544 316 21 41

Makyajın erkekler üzerindeki etkisi nedir?

Makyajın erkekler üzerindeki etkisi nedir?

Makyajın erkekler üzerindeki etkisi nedir? Antalya’da yaz aylarında hava sıcaklıklığı nedeniyle makyaj kadınların büyük sorunu haline geliyor.

 

Makyajın erkekler üzerindeki etkisi nedir? Günümüzde kadınların daha güzel ve zinde görünmek için tercih ettiği makyajın tarihinin tam 10,000 yıl öncesine kadar gittiğini biliyor muydunuz? Hatta 2,000 sene evvel, Romalıların bugünküne benzer makyaj malzemeleri kullandığını bile biliyoruz. Ruj, deodorant, saç boyası, kırışıklık giderici ve daha onlarca kozmetik ürünün yaygın biçimde kullanıldığı, yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Peki, makyaj yapan kadınlar daha mı çekici? Bu konuda ilgi çeken araştırmalardan birini sosyal psikolog Nicolas Geuguen, 2008 yılında yapmıştır. Bu çalışma, bir psikoloji deneyi şeklinde yürütülmüş. Deney dizaynında, Geuguen ve ekibinin seçtiği iki bayan bir barda tek başlarına otururlar. Hanımlar ne çok çekici ne de yüzüne bakılmayacak tipte kadınlar ve erkeklerin kendilerine gelip konuşmasını bekliyorlar. Yani hipoteze göre, eğer bir erkek barda gördüğü kadını çekici bulursa onunla iki çift laf etmek ister.

İki tür deney yapıldı

Deneyin iki farklı versiyonu mevcut. Birinde, kadınlar abartılı olmayan bir makyaj yapıyor, diğerinde ise aynı kadınlar yüzlerini makyajdan temizleyip sadece bir nemlendirici kullanıyor. Sonuçta, makyajsız kadınlara, bir saat içerisinde ortalama 1.5 kişi konuşmak için geliyor. Herhangi biri, konuşmak için kadınlara yaklaşmadan önce ortalama 23 dakika geçiyor. Ancak bu durum, kadınlar makyaj yaptığında 17 dakikaya inerken, bir saat içinde konuşmaya gelen erkek sayısı ise ortalama 2 oluyor. Yani, bir kadın makyajlı olunca onunla konuşmaya çalışan erkek sayısı yüzde 33 artarken, iletişime geçme süresi de yaklaşık yüzde 25 daha kısa oluyor.

Neden makyaj önemli?

Peki, makyaj, neden erkeklerin kadınları daha çekici bulmasını sağlıyor? Bir çalışmaya göre, makyaj, erkeğin kadınla ilgili çekicilik algısını artırma özelliğine sahip. Bununla birlikte, makyaja sosyo-kültürel bir anlam yükleniyor ve makyaj, kadının erkeklerle iletişime geçme isteğini ve flört için müsait olduğunu işaret ediyor. Ayrıca, göz makyajının erkekler tarafından en çok farkedilen ve kadının çekiciliğine en çok katkı yapan makyaj olduğu yapılan çalışmalarda ortaya çıkıyor.
Bir Yorum
  1. Pingback: Estetik ile makyajın buluştuğu adres... - Dr. Figen Sayın Yıldıran

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yardıma ihtiyacınız var mı?