Sağlıklı güzelleşmek ve doğallığınız için varız...

Çalışma saatleri: : Hafta içi ve Cumartesi 09:00 - 19:00
  Telefon : : 0242 316 21 41 / 0544 316 21 41

Gıda intoleransı kişiye göre değişir mi?

Gıda intoleransı kişiye göre değişir mi?

Gıda intoleransı kişiye göre değişir mi? Gıda intoleransının semptomları gıda alerjisinin semptomlarına oldukça benzer. Bu nedenle bir gıdaya karşı olan reaksiyon durumunda bir doktora danışmak gerekir.

 

Gıda intoleransı kişiye göre değişir mi? Gıda intoleransı kişiseldir ve herkeste farklı şekilde reaksiyon gösterir. Fark etmeden tükettiğimiz birçok gıdayı vücudumuz sindiremiyor ve birçok rahatsızlığa yol açıyor. Bu duruma bağlı olarak da kilo ile ilgili problemler ortaya çıkıyor. Gıda inteloransı geçici veya kalıcı olabilir.

Gıda intoleransı kişinin kilo vermesini nasıl engelliyor?

Gıda intoleransıyla kilo arasındaki ilişkinin, mutluluk hormonumuz serotoninle ilgili bir mekanizması var. Serotonine vücudumuzun ihtiyacı var ve bu ihtiyacı gıdalarla karşılıyoruz. İntoleransımız olan gıdaları tükettiğimizde, gıda yeterince emilemiyor ve serotonin düzeyimiz düşük kalıyor. Bu da daha çok yememize, dolayısıyla da kilo verememize hatta kilo almamıza neden oluyor.

Gıda intoleransı neden bu kadar yaygın?

Özellikle tarım ve çevre koşullarının değişmesi tükettiğimiz gıdaları da değiştirdi. İşlenmiş, uzun ömürlü, katkı maddeli gıdalar bağırsak yapısını da bozdu. Hal böyle olunca hem gıdaların hem de bağırsağın yapısının değişimi gıdalara toleransımızı da bozmuş oldu.

Obezite ve gıda intoleransı arasındaki ilişki nedir? Neden aşırı yiyoruz?

Hem açlık hem de depresyon önemli bir sorunla ilgilidir: “Vücudumuzda Serotonin eksikliği”. Serotoninin, ruh hali üzerindeki etkisi genel olarak bilinmektedir ancak çok önemli bir etkisi daha vardır: “Bizim doymuş hissetmemizi sağlar.” Bilimsel araştırmalarda, sağlıklı serotonin üretimi olmayan insanların, ağır bir yemekten sonra dahi doymadıkları kanıtlanmıştır ve bu kişilerin depresyon oranları da sağlıklı kişilere kıyasla çok daha yüksektir.

Vücuda zararlı gıdalar tespit edilebilir mi?

Vücuda zarar veren ve obezite, mide bağırsak şikayetleri, ödem, şişkinlik, migren, cilt ve deri hastalıkları gibi birçok hastalığı tetikleyen gıdaların tespit edilmesine yardımcı olur.

Gıda intoleransı’nın nedenlerini sıralayabilir miyiz?

  1. Vücutta enzim eksikliği
  2. Bağırsak sendromu
  3. Bazı ilaçların uzun süreli kullanımı
  4. Kötü beslenme
  5. Geçirilen çeşitli hastalıklar
  6. Stres ve başka faktörler

Gıda intoleransı sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklar nelerdir?

  1. Aşırı kilo almak ve kilo verememek
  2. Romatizma ve eklem hastalıkları
  3. Migren ve baş ağrıları
  4. Kronik yorgunluk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yardıma ihtiyacınız var mı?