Sağlıklı güzelleşmek ve doğallığınız için varız...

Çalışma saatleri: : Hafta içi ve Cumartesi 09:00 - 19:00
  Telefon : : 0242 316 21 41 / 0544 316 21 41

"Botoks yasağı Türkiye'de de uygulanmalı"

“Botoks yasağı Türkiye’de de uygulanmalı”

“Botoks yasağı Türkiye’de de uygulanmalı” İngiltere’de yasayla 18 yaş altındaki gençlerin korunması ve kozmetik nedenlerle botoks ve dudak dolgusu uygulaması yasaklandı. Bu yasanın ardından aynı kararın Türkiye’de de uygulanması konusu gündeme geldi.

 

“Botoks yasağı Türkiye’de de uygulanmalı” İngiltere Sağlık Bakanlığı, 18 yaş altındaki gençlere, yaşları kontrol edilmeden botoks, dudak dolgusu gibi uygulamaların ve cilt içi dolgu maddelerinin kullanımına yasak geldi. Yine bu yasa kapsamında şartlara uyulmaması durumunda cezai kovuşturma ve sınırsız para cezasıyla sonuçlanacağı açıklandı. Yasa sadece tıbbi ihtiyaç dahilinde 18 yaş altındakilere botoks ve dudak dolgusu yapılabileceğini öngörüyor.

İngiltere Sağlık Bakanlığı‘nın yasa konusunda açıklamasının ardından Antalya’da sağlık turizmi alanında hizmet veren Dr. Figen Sayın Yıldıran, yasa öncesi İngiltere’den Türkiye’ye estetik alanında kliniğine çok sayıda gencin başvuruda bulunduğunu, ancak bu gençlere uygulama yapmadıklarını kaydetti. Estetik uygulamalara çok küçük yaşlarda ilgi gösteren gençlerin sayısının çok fazla olduğunu belirten Dr. Figen Sayın Yıldıran, “Özellikle sosyal medya ve burada sıklıkla kullanılan selfie’ler bu talepleri tetikliyor. Gençler, daha çok beğeni için yüzleri ve bedenlerinin kusursuz olmasını istiyor. Bu nedenle estetik alanında hizmet veren kliniklere başvurup kusursuz güzelleşmeyi isteyerek, beklentilerini her geçen gün yükseltiyorlar.” dedi.

Kliniğimize bu tarz taleplerle başvuran yabancı ve yerli gençlerin sayısının arttığının altını çizen Dr. Figen Sayın Yıldıran, “18 yaş altı kliniğimize başvuran gençlere uygulamalar konusunda bilgilendirme yaparak, kendi gelişimleri ve sağlıkları için beklemeleri gerektiğini, özellikle kendilerine sonrası da ailelerine anlatıyoruz. Doğallıktan yana olmaları, spor yapmalarını ve kendilerine yeni uğraşlar bulmaları konusunda tavsiyelerde bulunuyoruz. Kesinlikle talep ettikleri uygulamayı da yapmıyoruz.” diye konuştu.

Ülkemizde de bu ve benzeri uygulamaların 18 yaş altındaki gençlerimize kesinlikle yapılmaması ve ailerleriyle irtibat kurulması gerektiğini belirten Dr. Figen Sayın Yıldıran, öncelikle Sağlık Bakanlığı’na “Yasanın Türkiye’de de uygulanmasını istiyoruz” diyerek çağrıda bulundu.

Faydalı bilgiler… 

Neden botoks?

1- Botox, aslında 1980’li yıllarda şaşılık ve yüz felci gibi problemlere karşı geliştirilmiş bir ilaçtır. Daha sonra yüzdeki mimik ve kırışıklıkları azalttığı hatta yok ettiği fark edilince medikal estetik sektöründe kendine yer etmiştir.

Botoks kırışıklıklara etki eder mi?

2- Botox yaptırdığında yakın çevreniz tarafından “sende bir değişiklik var” gibi soruları duymak kaçınılmaz olabilir. kadınlar bu sorudan korktuğu için botox yaptırmaktan kaçınıyor. Ancak botox kırışıklıklara karşı en etkin uygulamadır. İşinin ehli bir doktorda yaptırıldığı sürece doğallığınız bozulmaz.

Botoks güvenli mi?

3- Botox’un bir zehir olduğunu duyan kişiler var. Ancak botox, senelerdir milyonlarca hasta da uygulanmış olan ve son derece güvenli bir işlemdir. FDA onaylı olması, etkinliği üzerine yapılmış yüzlerce bilimsel çalışma da bunun en iyi örneğidir. Ve Botoksun aktif maddesi botulinum toksin denen bir bakteridir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yardıma ihtiyacınız var mı?